ZOOMANIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZOOMANIA


 
Početna stranicaPočetna stranica  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Tarantula, opasnost ili ne?

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 41
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Tarantula, opasnost ili ne? Empty
PostajNaslov: Tarantula, opasnost ili ne?   Tarantula, opasnost ili ne? Icon_minitimepon sij 28, 2008 10:22 pm

Jer mi može netko pojasniti nešto, ja se stravično bojim tarantula, paukova itd... Dali se pauk kada se uveze može razmnožavati ako nekome pobjegne????? Koje se vrste pauka uvoze otrovni ili neotrovni????
scratch Question No confused
[Vrh] Go down
Mladen
Junior
Junior
Mladen


Broj postova : 218
Age : 34
Location : Zagreb
Registration date : 17.01.2008

Tarantula, opasnost ili ne? Empty
PostajNaslov: Re: Tarantula, opasnost ili ne?   Tarantula, opasnost ili ne? Icon_minitimepon sij 28, 2008 10:45 pm

Citat :
Dali se pauk kada se uveze može razmnožavati ako nekome pobjegne?
Mužjak i ženka su potrebni za razmnožavanje... osim ako ženka ne pobjegne već trudna... ali šanse da će preživjet dulje od 24 h ako nekom u RH pobjegne su... pa... tako male (nisam siguran da sam u stanju napisat tako mali broj)... recimo samo da su veće šanse da je anakonda od 10 m na Krku (a nije...).
Citat :
Koje se vrste pauka uvoze otrovni ili neotrovni????
Svaka vrsta pauka ima otrov. Tako love i probavljaju plijen.

Al gle, šanse da će ti nešto ozbiljnije bit od pauka u RH (što od naših domaći, što od uvoznih) su jako male... od domaćih jedino malminjat ("crna udovica") bi mogla zadat neke veće zdravstvene probleme, al na listi 6 životinja sa najjačim otrovom u RH ona je na 5. mjestu... od uvoznih većih problema može osoba imat ak je alergična na dlake nego zbog ugriza...

Ali ne moraš se ništa brinut.
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 41
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Tarantula, opasnost ili ne? Empty
PostajNaslov: Re: Tarantula, opasnost ili ne?   Tarantula, opasnost ili ne? Icon_minitimepon sij 28, 2008 10:51 pm

Hvala, hvala!!!!! Very Happy A koje su prve 4 životinje s najjačim otrovom????
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Tarantula, opasnost ili ne? Empty
PostajNaslov: Re: Tarantula, opasnost ili ne?   Tarantula, opasnost ili ne? Icon_minitimepon sij 28, 2008 11:02 pm

izvor: http://www.clankonosci.com/tarantule/tarantule.php

U modernim kulturama, tarantule su često bile prikazivane kao odbojne i kao nešto čega se treba bojati. Tipično loše tumačenje i senzacionalizam su im priskrbili lošu reputaciju, koja ničim nije opravdana. Te životinje su obično potpuno bezopasne kada ih se tretira sa poštovanjem.U zadnje vrijeme ti veliki pauci zauzimaju sve više mjesta u "pet-shopovima", a broj dostupnih vrsta brzo raste.

Izraz "pauk ptičar", je loš naziv, koji se u Europi koristi za sve tarantule, dok se u SAD-u koristi za veće Južno Američke i Istočno Azijske tarantule. Za azijske tarantule se koristi naziv "earth tigers", dok se za afričke tarantule koristi naziv "baboon spiders".
Tarantule se dijele na vrste koje žive na tlu i one koje žive na drveću ("terrestrial" i "arboreal"). Podijeljene su i na tarantule "starog svijeta" (Afrika, Azija i Europa) i "novog svijeta" (Australija, Sj. i J. Amerika). Tarantule "novog svijeta" imaju na stražnjem dijelu tijela iritirajuće dlake ("urticating hairs"), dok tarantule "starog svijeta" nemaju iritirajuće dlake ali imaju jači otrov i "agresivnije" su. Pod terminom "agresivnije" smatra se veći obrambeni nagon vlastitog teritorija kod tarantule, bilo to u prirodi ili u terariju. Nijedna tarantula neće juriti za čovjekom po šumi ili sobi sa namjerom da ga ugrize.
Tarantula ima u različitim veličinama, od najmanjih koje imaju samo 5 cm, do velikih koje mogu doseći raspon nogu od čak 33 cm (tako je zabilježeno).
Veličina tarantule se mjeri kao raspon od vrha prve prednje noge na jednoj strani, do vrha zadnje stražnje noge na drugoj strani. Tarantule su "noćne životinje", pa će sve njihove aktivnosti započinjati u popodnevnim satima ili navečer.To što su noćne životinje ne znaći da se uopće ne kreću po danu, ali aktivnije su u vrijeme kad nisu obasjane direktnim svijetlom.
Tarantule su beskralježnjaci, što znači da imaju "vanjski kostur" (eng. "exoskeleton"), tj. koža im drži tijelo na okupu. Stoga što je ta koža tvrda, ona im onemogućava daljnji rast, pa je moraju promijeniti da bi mogle dalje rasti (treća slika). Kako često presvlače kožu ovisi o vrsti, starosti i uvjetima u kojima se tarantula nalazi. Tarantule jedu uglavnom insekte, manje glodavce, ptice, zmije i ostale sitne životinje. Hranu probavljaju "vani" (eng. "externally"), što znači da kada uhvate plijen, tarantule im ubrizgaju enzim kojim paraliziraju životinju a koji ih i "razgrađuje" i omekšava u lakše probavljivu "smjesu", tada tarantule pojedu probavljive sastojke a ostalo odbace.
Tijelo tarantule je građeno od dva glavna dijela: "glave" ("Cephalothorax" ili "Prosoma") i zadnjeg dijela ("Abdomen" ili "Opisthosoma"). Na "glavu" ("Cephalothorax") su spojeni svi glavni udovi; noge, "ruke" (eng. "pedipalps"; prvi par udova koji koriste kao ruke), i kliješta ("chelicera"; očnjaci).
Četiri para očiju su smještena na gornjem dijelu glave. U "glavi" se nalazi mozak, koji nije previše razvijen (nakupina živćanih stanica). U zadnjem dijelu ("abdomenu") se nalazi želudac kojim tarantula "usisava" tekućinu u koju je pretvorena hrana uporabom "probavnog" enzima..

Tarantule, kao i svi paučnjaci, imaju 4 para nogu. Većina vrsta izgleda kao da ima 10 nogu, ali te prve dvije noge 'viška' su kraće od ostalih i služe kao ruke. Trantula ih koristi za traženje i primanje hrane, kopanje, ali isto tako i za hodanje. Svaka noga je podijeljena na nekoliko dijelova.
Razlika u spolovima (u većini vrsta) kod odraslih tarantula je dosta lako uočljiva. Muškim jedinkama na prvom paru nogu, prilikom zadnjeg presvlačenja (eng. "ultimate molt"), izrastu "kuke" koje im koriste za pridržavanje čeljusti ženke prilikom parenja, dok ženke nemaju takvih izraslina. Kod mlađih tarantula spol se može prepoznati po metodi koju opisuje Mark R Hart na dalje spomenutom sajtu:
[Vrh] Go down
Mladen
Junior
Junior
Mladen


Broj postova : 218
Age : 34
Location : Zagreb
Registration date : 17.01.2008

Tarantula, opasnost ili ne? Empty
PostajNaslov: Re: Tarantula, opasnost ili ne?   Tarantula, opasnost ili ne? Icon_minitimepon sij 28, 2008 11:08 pm

Citat :
A koje su prve 4 životinje s najjačim otrovom?
OK, malo sam fulao... riječ je o listi S hrv. primorja... al više-manje ti vrijedi za cijelu RH..

1. stršljen
2. pčela (veća mogućnost za alergijsku reakciju nego kod osa)
3. osa
4. poskok
5. malminjat (crna udovica)
6. *neka riba sa bodljama na koju ljudi znaju stat, živi u Jadranu*

Lista se nalazi ovdje:
http://www.medri.hr/~dwolfl/tox/ranglist.ht
(al pazi, ja već nekoliko mjeseci, čak preko godinu dana ne mogu na tu stranicu, niti na bilo koje druge stranice od D. Wolfla... uvijek mi crkne firefox... a sad sam probao i sa internet explorerom... isto crkne... sve mi se zblokira)
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Tarantula, opasnost ili ne? Empty
PostajNaslov: Re: Tarantula, opasnost ili ne?   Tarantula, opasnost ili ne? Icon_minitimepon sij 28, 2008 11:13 pm

Mislim da je pod brojem 6. riba pauk, al nisam sigurna !
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 41
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Tarantula, opasnost ili ne? Empty
PostajNaslov: Re: Tarantula, opasnost ili ne?   Tarantula, opasnost ili ne? Icon_minitimepon sij 28, 2008 11:27 pm

Dobro je i to znati samo neka se oni drže podalje od mene!
[Vrh] Go down
Rakija
Admin
Admin
Rakija


Broj postova : 465
Age : 37
Location : Opatija
Registration date : 15.01.2008

Tarantula, opasnost ili ne? Empty
PostajNaslov: Re: Tarantula, opasnost ili ne?   Tarantula, opasnost ili ne? Icon_minitimepon sij 28, 2008 11:52 pm

Dunj@ je napisao/la:
Mislim da je pod brojem 6. riba pauk, al nisam sigurna !

je. ta je. Ta se riba zakopa u mulj i čovjek joj stane na leđa, a na leđima ima otrovnu bodlju...


Ali kako sam skužio, taj je otrov više neugodan nego smrtonosan... račujnaj da nekih tjedan dana nećeš stati na tu nogu koliko e ti nateći...
[Vrh] Go down
http://rakijajezakon.blog.hr
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Tarantula, opasnost ili ne? Empty
PostajNaslov: Re: Tarantula, opasnost ili ne?   Tarantula, opasnost ili ne? Icon_minitimepon sij 28, 2008 11:55 pm

Da ustvari njen ubod i nije toliko otrovan da naudi čovijeku več proizvodi strašnu i neizdrživu bol.Barem tako pišu o njoj.
[Vrh] Go down
Rakija
Admin
Admin
Rakija


Broj postova : 465
Age : 37
Location : Opatija
Registration date : 15.01.2008

Tarantula, opasnost ili ne? Empty
PostajNaslov: Re: Tarantula, opasnost ili ne?   Tarantula, opasnost ili ne? Icon_minitimeuto sij 29, 2008 12:01 am

Dunj@ je napisao/la:
Da ustvari njen ubod i nije toliko otrovan da naudi čovijeku več proizvodi strašnu i neizdrživu bol.Barem tako pišu o njoj.

a ja ko mulac sam je jednom čak i upecao... Nožem smo je morali skidati sa udice...
[Vrh] Go down
http://rakijajezakon.blog.hr
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Tarantula, opasnost ili ne? Empty
PostajNaslov: Re: Tarantula, opasnost ili ne?   Tarantula, opasnost ili ne? Icon_minitimeuto sij 29, 2008 12:15 am

Nebi se baš htjela upoznat s njom. Nadam se da se neskriva na kamenitim plažama,ili se varam? confused
[Vrh] Go down
Rakija
Admin
Admin
Rakija


Broj postova : 465
Age : 37
Location : Opatija
Registration date : 15.01.2008

Tarantula, opasnost ili ne? Empty
PostajNaslov: Re: Tarantula, opasnost ili ne?   Tarantula, opasnost ili ne? Icon_minitimeuto sij 29, 2008 12:16 am

Dunj@ je napisao/la:
Nebi se baš htjela upoznat s njom. Nadam se da se neskriva na kamenitim plažama,ili se varam? confused

ne. uglavnom se zakpopava u pjesak.
[Vrh] Go down
http://rakijajezakon.blog.hr
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 41
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Tarantula, opasnost ili ne? Empty
PostajNaslov: Re: Tarantula, opasnost ili ne?   Tarantula, opasnost ili ne? Icon_minitimeuto sij 29, 2008 12:19 am

Ne idem više na pješčane plaže!
[Vrh] Go down
Rakija
Admin
Admin
Rakija


Broj postova : 465
Age : 37
Location : Opatija
Registration date : 15.01.2008

Tarantula, opasnost ili ne? Empty
PostajNaslov: Re: Tarantula, opasnost ili ne?   Tarantula, opasnost ili ne? Icon_minitimeuto sij 29, 2008 12:21 am

kathy je napisao/la:
Ne idem više na pješčane plaže!

ne brini se. ta riba je dosta rijetka... Nego, tema je tarantula, ne riba pauk. Ajmo natrag na temu. Very Happy
[Vrh] Go down
http://rakijajezakon.blog.hr
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Tarantula, opasnost ili ne? Empty
PostajNaslov: Re: Tarantula, opasnost ili ne?   Tarantula, opasnost ili ne? Icon_minitimeuto sij 29, 2008 12:46 am

Slažem se ! Meni su one inaće zanimljiva bića, pauci mi nesmetaju kakvi god bili.Od jedne legice prijetelj se inače mući sa pronalaskom hrane za svog ljubimca pa se čak i preko neta raspitivao, koliko sam skontala oni jedu sammo neku vrstu crvi ili ??
[Vrh] Go down
Mladen
Junior
Junior
Mladen


Broj postova : 218
Age : 34
Location : Zagreb
Registration date : 17.01.2008

Tarantula, opasnost ili ne? Empty
PostajNaslov: Re: Tarantula, opasnost ili ne?   Tarantula, opasnost ili ne? Icon_minitimeuto sij 29, 2008 1:20 am

Citat :
oni jedu sammo neku vrstu crvi ili ?
Neki se hrane i pinkyjima...
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 41
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Tarantula, opasnost ili ne? Empty
PostajNaslov: Re: Tarantula, opasnost ili ne?   Tarantula, opasnost ili ne? Icon_minitimeuto sij 29, 2008 4:44 pm

Šta su to pinkyji?
[Vrh] Go down
Mladen
Junior
Junior
Mladen


Broj postova : 218
Age : 34
Location : Zagreb
Registration date : 17.01.2008

Tarantula, opasnost ili ne? Empty
PostajNaslov: Re: Tarantula, opasnost ili ne?   Tarantula, opasnost ili ne? Icon_minitimeuto sij 29, 2008 4:46 pm

Citat :
Šta su to pinkyji?
Beba glodavca (najčešće miš ili štakor), dok još ima rozu kožu, bez dlake i ne progleda.
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 41
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Tarantula, opasnost ili ne? Empty
PostajNaslov: Re: Tarantula, opasnost ili ne?   Tarantula, opasnost ili ne? Icon_minitimeuto sij 29, 2008 4:56 pm

Zanimljivo nisam to znala i to jedu tarantule ajd dobro, dali one jedu večinom meso?
[Vrh] Go down
Mladen
Junior
Junior
Mladen


Broj postova : 218
Age : 34
Location : Zagreb
Registration date : 17.01.2008

Tarantula, opasnost ili ne? Empty
PostajNaslov: Re: Tarantula, opasnost ili ne?   Tarantula, opasnost ili ne? Icon_minitimeuto sij 29, 2008 5:51 pm

Uglavnom kukcima... al one veće (veličina dlana na više...) hoće i miševima, pticama...
[Vrh] Go down
MAČKOLJUPKA
Aktivni korisnik
Aktivni korisnik
MAČKOLJUPKA


Broj postova : 57
Location : Bjelovarsko-bilogorska županija
Registration date : 02.06.2011

Tarantula, opasnost ili ne? Empty
PostajNaslov: Re: Tarantula, opasnost ili ne?   Tarantula, opasnost ili ne? Icon_minitimesub lip 25, 2011 2:18 pm

Da budemo iskreni,užasno se bojim tarantula i drugih pauka,ali nemam ništa protiv njih,glavno da mi se ne razmnožavaju u spavaćoj sobi. Very Happy
[Vrh] Go down
Sponsored content





Tarantula, opasnost ili ne? Empty
PostajNaslov: Re: Tarantula, opasnost ili ne?   Tarantula, opasnost ili ne? Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Tarantula, opasnost ili ne?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
ZOOMANIA :: Teraristika :: Terarijske životinje-
Forum(o)Bir: