ZOOMANIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZOOMANIA


 
Početna stranicaPočetna stranica  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Da li si pokazuju kajanje ?

Go down 
Autor/icaPoruka
Felix
Junior
Junior
Felix


Broj postova : 226
Location :
Registration date : 28.01.2008

Da li si pokazuju kajanje ? Empty
PostajNaslov: Da li si pokazuju kajanje ?   Da li si pokazuju kajanje ? Icon_minitimeuto vel 19, 2008 12:41 am

Mnogi vlasnici pasa tvrde da njihovi psi, ako su napravili nešto što im je zabranjeno, to pokazuju svojim ponašanjem, kao da se žele ispričati za svoju nepodopštinu. Da li se ovdje radi naprosto o tome da ljudi pripisuju svojim ljubimcima ljudske emocije koje oni zapravo ne posjeduju, ili psi doista posjeduju osjećaj krivnje i kajanja ?
Objašnjenje koje se nameće u vezi s neuobičajeno pokornim ponašanjem psa koji je "pekršio neko pravilo" je objašnjenje da pas zapravo reagira na srditost ili gnjev svog ljudskog vlasnika. Psi odlično detektiraju "pokrete namjere " – one znakove da će se nešto dogoditi. Čovjek koji se "sprema" da pokaže gnjev ukruti tijelo prije nego što počne vikati na psa, a pas detektira tu njegovu tenziju i onda se ponaša u skladu s tim otkrićem. Zato ako se počne pokorno pribliožavati gospodaru još i prije nego što ga je ovaj počeo koriti, zapravo pokazuje da je točno naslutio što mu se sprema. Neposredno reagiranje ovog tipa ne možemo smatrati pokazivanjem kajanja. Strah je sasvim dovoljno objašnjenje.
Međutim neki vlasnici pasa tvrde da su vidjeli kako se njihovi psi ponašaju na "sumnjivo" pokoran način čak i prije nego što je njihova "nepodopština" otkrivena. Npr. pas koji je predugo zatvoren u neku sobu, prije će ili kasnije izvršiti nuždu na tepih ili će iz puke dosade izgristi kakvu papuču ili rukavicu. Takav je pas ranije naučio da je takvo ponašanje zabranjeno, pa kad dođe gospodar on će ga pozdraviti s nekakvim posebnim i sumnjivim veseljem i podilaženjem. Ako vlasnik još nije imao priliku da vidi štetu koju je pas napravio, njegovo (vlasnikovo) ponašanje ne daje znak da će se on naljutiti. Zato je u ovakvom slučaju ponašanje psa sasvim samostalna reakcija dodvoravanja izazvna spoznajom da je "pogriješio". A to praktički znači da pas može pokazivati kajanje.
Slično ponašanje zapaženo je i kod vukova. Jednoj skupini gladnih vukova u zoološkom vrtu bio je bačen veliki komad mesa tako da ga je dohvatio samo jedan od slabijih pripadnika skupine. Taj vuk na niskom stupnju hijerarhijske ljestvice odjurio je s mesom u jedan kut nastambe. Kad su mu se pokušali približiti dominantni vukovi, on je na njih režao, kezio se i škljocao zubima, braneći tako svoj plijen. U svijetu vukova jedan je od zakona društvenog ponašanja da posjedovanje nekog komada mesa ili druge hrane ukida važenje hijerarhijskih pravila. Drugim riječima, bez obzira na to koliko je hijerarhijski status nekog vuka visok ili nizak, od trenutka kad mu se u zubima nađe komad mesa on postaje njegov i samo njegov, i ne smije mu ga oteti ni najjači član čopora. Postoji tzv. "zona vlasništava", prostor koji dopire 30 cm od njuške svakog vuka koji jede, i u tu je zonu zabranjen pristup svakom drugom vuku. (Slična pojava zapaža se i kod pasa. Čak i najslabiji član neke skupine pasa režat će na sve druge pse i napast će ih ako mu se previše približe dok on jede komad mesa ili glođe kakvu kost.) U slučaju gladnog vučjeg čopora dominantnim članovima rasle su i te kakve zazubice za komadom mesa u zubima onog slabog člana skupine i bili bi sretni da su mu ga mogli oteti. To su lako mogli učiniti, ali su se obuzdali i nisu poduzeli ništa. Onaj slabi vuk, koji je prvi dohvatio meso, prišao je dominantnim vukovima pokazujući očite znakove pokornog dodvoravanja. Svaki dominantni vuk primio je dostojanstveno na znanje te znakove pokornosti iako ranije nije pokazao nikakvu agresivnost prema vuku koji mu se sada dodvoravao. Bilo je to upravo tako kao da se slabiji vuk, koji je prvi zgrabio meso i pojeo polovinu sada izvinjavao za svoje ranije ponašanje i želio dati na znanje da se tim ponašanjem nije pokušao domoći višeg statusa.
Vlasnici pasa dobro poznaju ponašanje koje smo opisali i uzimaju ga kao nešto što se samo po sebi razumije. Međutim stvar nije tako jednostavna kao što na prvi pogled izgleda. Ona nam otkriva kako su zapravo složena društvena pravila što vladaju u svijetu pasa. Pravilo da se slabijem članu "čopora" ne smije oteti hrana kod mnogih vrsta ne postoji. Ono je u direktnoj vezi s mnogo društvenijim životom u čoporu, kakvim su živjeli daleki divlji psi, preci današnjeg domaćeg psa.
[Vrh] Go down
 
Da li si pokazuju kajanje ?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
ZOOMANIA :: Psi :: Psi općenito-
Forum(o)Bir: