ZOOMANIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZOOMANIA


 
Početna stranicaPočetna stranica  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Pomacea bridgesii-puž jabučar

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 41
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Pomacea bridgesii-puž jabučar Empty
PostajNaslov: Pomacea bridgesii-puž jabučar   Pomacea bridgesii-puž jabučar Icon_minitimesub vel 02, 2008 12:56 pm

preuzeto sa: http://www.akvarij.net/

Ime: pomacea - pomum = voće (jabuka)
Sinonimi: Puž jabučar (The apple snail)
Stanište: Južna Amerika; Amazona; Brazil, Argentina, Bolivija, Paragvaj, Urugvaj, Peru; Rio grande
Veličina: visina do 5 cm, duljina do 6,5 cm
Preporučene vrijednosti vode: temperatura: 18-28 C; pH 5,5 – 8,0; meka – tvrda
Najmanja preporučena veličina akvarija: 50 litara

Prehrana: trulo bilje, ostatci riblje hrane, kuhana biljna hrana (salata)
Razlikovanje spolova i uzgoj:
Pomacea bridgesii seksualno je zreo pri visini od 2,5 cm. Mužjaka i ženku razlikujemo po tome što ženka polaže jaja. Reproduktivnost tih životinja ovisi o temperaturi i količini hrane. Za vrijeme jeseni i zime reproduktivnost je najniža. Dakle, laganim povišavanjem temperature možemo poticati reprodukciju. Ženka polaže jaja u obliku grozda iznad vode (u akvariju najčešće u poklopac, u prirodi na stijenu). Jaja su veličine od 2,2 mm do 3,5 mm u promjeru od blijedoružičaste do crvenkaste boje. Prosječno gnijezdo sadrži 200 do 600 jaja. Ne izlegu se svi puževi, ali moguće je da ih preživi i do stotinjak iz jednog gnijezda.

Kućica ima 5 do 6 zavijutaka. Poklopac školjke je velik i ovalnog oblika. Žuta varijacija Pomaceae bridgesii uzgojena je u zarobljeništvu, a izvorna varijacija je svijetlosmeđa s tamnim prugama. Meso ovih puževa je svjetložute boje. Varijacija iz Amazone stručno je nazvana Pomacea bridgesii bridgesii, a ona rjeđa iz Rio grande Pomacea bridgesii diffusa.
Ponaša se tipično za amfibije – tijekom dana skriva se među vegetacijom ili se nalazi u blizini površine vode. Puno aktivniji noću kada je u potrazi za hranom. Sa sniženom temperaturom manje je aktivan – u uvjetima više temperature aktivniji. Osim dekorativne vrijednosti koristan je za čišćenje podloge i akvarijskog bilja od ostataka hrane. Izrazito je pogodan za biljne akvarije jer se hrani trulim lišćem. Rijetko kada jede zdravo akvarijsko bilje – osim kada ne naiđe na dovoljno odbačene hrane. Hrani se i algama, makar se to u literaturi ne spominje.

Napomene:
Jabučari su dosta osjetljivi na nagle promjene temperature (pogotovo naviše), tako da se za ljetnih mjeseci zna dogoditi pomor u akvariju u kojem je temperatura naglo porasla. Akvarijski poklopac preko noći mora biti zatvoren da puž ne «odluta».
U prirodi je proširen i na području JI Azije i južne dijelove SAD-a te na otočje Hawaii. Pretpostavlja se da će biti proširen i po Australiji. Pripada invazivnim vrstama.
Pomacea bridgesii-puž jabučar Pomace10
Pomacea bridgesii-puž jabučar Sta60010


Zadnja promjena: ; čet vel 07, 2008 3:21 pm; ukupno mijenjano 3 put/a.
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 41
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Pomacea bridgesii-puž jabučar Empty
PostajNaslov: Re: Pomacea bridgesii-puž jabučar   Pomacea bridgesii-puž jabučar Icon_minitimesub vel 02, 2008 1:05 pm

Za sve one koji su imali problema s ovim malim napastima! Veoma dekorativan puž može postati prava napast kada se nekontrolirano razmnoži u vašem akvariju, naravno ja sam imala s tim problema i nikako ga se nisam mogla riješiti ali evo jedan način kako se riješiti puževa!

Puževe ili njihova jaja ste najvjerojatnije unijeli nedezinficiranim biljem, odnosno neprokuhanim šljunkom ili opremom.Puževi su dvospolci (osim puža jabučara, koji je odvojenog spola) i vrlo se brzo razmnožavaju. Čest su problem u akvariju, jer najčešće stradava bilje. U Pet centru je odnedavno lansiran novi preparat pod nazivom Dajana Pet Molucid, pa je moguće da puževi nisu razvili rezinstenciju na taj preparat. Dozira se u količini od 5 ml na 50 litara vode.

Svakako Vam savjetujem ponovno "rasformiranje" akvarija, krute dijelove akvarija prokuhati, a bilje i mekane dijelove natopiti u bagoj otopini hipermangana i ostaviti 15 minuta. Osim navedenoga moguće je i mehaničko odstranjivanje, pomoću obarenog lista špinata. Ovakav list špinata je vrlo privlačan za puževe, pa vrlo brzo nakon što ga stavimo u akvarij dođu na njega i na taj način ih povadimo van. Mana ovoj metodi je, što ćete vjerojatno danima morati ponavljati postupak.
[Vrh] Go down
toto
Junior
Junior
toto


Broj postova : 203
Location : Varaždin
Registration date : 28.01.2008

Pomacea bridgesii-puž jabučar Empty
PostajNaslov: Re: Pomacea bridgesii-puž jabučar   Pomacea bridgesii-puž jabučar Icon_minitimesub vel 02, 2008 1:55 pm

Ja sam jednom prilikom kupio drvo za akvarij i prokuhao ga , ali ne dovoljno.
Za nekih mjesec dana iz njega su počeli izlaziti pužići , a ta par dana nisam vidio u akvarij koliko ih je bilo . Tad sam riješio stvar sa slovenskim preparatom POLŽOEX ili tak nekaj.
Trenutno imam dva jabučara i nemam nikakovih problema , a planiram ih nabaviti još nekoliko.
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 41
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Pomacea bridgesii-puž jabučar Empty
PostajNaslov: Re: Pomacea bridgesii-puž jabučar   Pomacea bridgesii-puž jabučar Icon_minitimesub vel 02, 2008 2:07 pm

Mi smo te puževe pokupili s travom pa smo morali očistiti cijeli akvarij i poslije toga nismo imali problema, najbolje je uzeti istospolne puževe da se nemogu razmnožavati ali ja ih definitivno ne namjeravam uzimati!
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Pomacea bridgesii-puž jabučar Empty
PostajNaslov: Re: Pomacea bridgesii-puž jabučar   Pomacea bridgesii-puž jabučar Icon_minitimesub vel 02, 2008 7:22 pm

moj susjed je imao s tim problema sam što se njemu nije dalo bahtat s tim puževima pa je podjelio ribice i sad nema ništ...
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 41
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Pomacea bridgesii-puž jabučar Empty
PostajNaslov: Re: Pomacea bridgesii-puž jabučar   Pomacea bridgesii-puž jabučar Icon_minitimesub vel 02, 2008 8:54 pm

Da si je dao malo truda očistio bi akvarij kao mi ali njemu očito nije bilo stalo do akvarija i nije pravi ljubitelj riba i akvaristike!
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Pomacea bridgesii-puž jabučar Empty
PostajNaslov: Re: Pomacea bridgesii-puž jabučar   Pomacea bridgesii-puž jabučar Icon_minitimesub vel 02, 2008 9:08 pm

Nebi komentirala!
[Vrh] Go down
Rakija
Admin
Admin
Rakija


Broj postova : 465
Age : 37
Location : Opatija
Registration date : 15.01.2008

Pomacea bridgesii-puž jabučar Empty
PostajNaslov: Re: Pomacea bridgesii-puž jabučar   Pomacea bridgesii-puž jabučar Icon_minitimened vel 03, 2008 3:09 pm

kathy je napisao/la:
Za sve one koji su imali problema s ovim malim napastima! Veoma dekorativan puž može postati prava napast kada se nekontrolirano razmnoži u vašem akvariju, naravno ja sam imala s tim problema i nikako ga se nisam mogla riješiti ali evo jedan način kako se riješiti puževa!

Puževe ili njihova jaja ste najvjerojatnije unijeli nedezinficiranim biljem, odnosno neprokuhanim šljunkom ili opremom.Puževi su dvospolci (osim puža jabučara, koji je odvojenog spola) i vrlo se brzo razmnožavaju. Čest su problem u akvariju, jer najčešće stradava bilje. U Pet centru je odnedavno lansiran novi preparat pod nazivom Dajana Pet Molucid, pa je moguće da puževi nisu razvili rezinstenciju na taj preparat. Dozira se u količini od 5 ml na 50 litara vode.

Svakako Vam savjetujem ponovno "rasformiranje" akvarija, krute dijelove akvarija prokuhati, a bilje i mekane dijelove natopiti u bagoj otopini hipermangana i ostaviti 15 minuta. Osim navedenoga moguće je i mehaničko odstranjivanje, pomoću obarenog lista špinata. Ovakav list špinata je vrlo privlačan za puževe, pa vrlo brzo nakon što ga stavimo u akvarij dođu na njega i na taj način ih povadimo van. Mana ovoj metodi je, što ćete vjerojatno danima morati ponavljati postupak.


sorry, ali kemijanje vode nikako ne reporučam, a još manje se slažem sa vađejem svega osaloga iz njega.


jeini pravi ljek za puževe je Botia machracanta. To je pravi pužomor.

2 komada će svesti višak puževa na normalnu razinu u roku od nekoliko tjedana, možda i manje.
[Vrh] Go down
http://rakijajezakon.blog.hr
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 41
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Pomacea bridgesii-puž jabučar Empty
PostajNaslov: Re: Pomacea bridgesii-puž jabučar   Pomacea bridgesii-puž jabučar Icon_minitimened vel 03, 2008 5:04 pm

da sa to znala nebi ga cijelog čistila eto sada znam i to!
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Pomacea bridgesii-puž jabučar Empty
PostajNaslov: Re: Pomacea bridgesii-puž jabučar   Pomacea bridgesii-puž jabučar Icon_minitimened vel 03, 2008 5:06 pm

Jel to ova ?
http://fish.geoman.ru/books/item/f00/s00/z0000000/pic/000352.jpg
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 41
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Pomacea bridgesii-puž jabučar Empty
PostajNaslov: Re: Pomacea bridgesii-puž jabučar   Pomacea bridgesii-puž jabučar Icon_minitimened vel 03, 2008 5:21 pm

ja tu ribicu još nisam vidjela za kupiti a sada nemam puževa pa mi netreba ali dobro je znati kako se zove i kako izgleda za svaki slučaj!
[Vrh] Go down
Rakija
Admin
Admin
Rakija


Broj postova : 465
Age : 37
Location : Opatija
Registration date : 15.01.2008

Pomacea bridgesii-puž jabučar Empty
PostajNaslov: Re: Pomacea bridgesii-puž jabučar   Pomacea bridgesii-puž jabučar Icon_minitimened vel 03, 2008 7:00 pm

Dunj@ je napisao/la:
Jel to ova ?
http://fish.geoman.ru/books/item/f00/s00/z0000000/pic/000352.jpg
Je. to je ta.

kathy je napisao/la:
ja tu ribicu još nisam vidjela za kupiti a sada nemam puževa pa mi netreba ali dobro je znati kako se zove i kako izgleda za svaki slučaj!

nisi je vidjela jer ih u običnim dućanima i pet centru gotovo nema. Ljudi neznaju kakve uvjete im postaviti i zatto im stalno rikavaju.

mmožeš je uzeti kod nas.
[Vrh] Go down
http://rakijajezakon.blog.hr
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 41
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Pomacea bridgesii-puž jabučar Empty
PostajNaslov: Re: Pomacea bridgesii-puž jabučar   Pomacea bridgesii-puž jabučar Icon_minitimesri vel 06, 2008 7:58 pm

Zasada nemam puževa pa mi ne treba ali ako mi bude zatrebala kupit ću je!
[Vrh] Go down
Dunj@
Veteran
Veteran
Dunj@


Broj postova : 826
Age : 39
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Pomacea bridgesii-puž jabučar Empty
PostajNaslov: Re: Pomacea bridgesii-puž jabučar   Pomacea bridgesii-puž jabučar Icon_minitimesri vel 06, 2008 8:10 pm

vidjela sam jučer da je ima za kupit u Pet Centru u Osijeku !
[Vrh] Go down
kathy
Veteran
Veteran
kathy


Broj postova : 727
Age : 41
Location : Slavonija
Registration date : 27.01.2008

Pomacea bridgesii-puž jabučar Empty
PostajNaslov: Re: Pomacea bridgesii-puž jabučar   Pomacea bridgesii-puž jabučar Icon_minitimesri vel 06, 2008 8:17 pm

sigurno su dobiti nove ribice morat ću pogledati možda bude nešto zanimljivo!
[Vrh] Go down
Sponsored content





Pomacea bridgesii-puž jabučar Empty
PostajNaslov: Re: Pomacea bridgesii-puž jabučar   Pomacea bridgesii-puž jabučar Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Pomacea bridgesii-puž jabučar
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
ZOOMANIA :: Akvaristika :: Toplovodne ribe-
Forum(o)Bir: