ZOOMANIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZOOMANIA


 
Početna stranicaPočetna stranica  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Upute za pripremanje i održavanje:

Go down 
Autor/icaPoruka
Rakija
Admin
Admin
Rakija


Broj postova : 465
Age : 37
Location : Opatija
Registration date : 15.01.2008

Upute za pripremanje i održavanje: Empty
PostajNaslov: Upute za pripremanje i održavanje:   Upute za pripremanje i održavanje: Icon_minitimesub sij 26, 2008 5:10 pm

1.Smještaj akvarija:

-Akvarij morate smjestiti na "zatamnjeno" mjesto, ili u prijevodu, na mjesto gdje sunčeva svijetlost ne dolazi do njega. To radimo zato da bi izbjegli nastanak neugodnih algi kojih se na poslijetku i teško riješiti, a uz to, na tamnim mjestima, akvariji ostavljaju bolji vizualni dojam.

-Akvarij nije preporučljivo postavljati pored vrata, iz razloga što se svakakav promet kroz ta vrata ogao uznemiravati životinje.

VAŽNO!!!
-Obavezno morate imati utičnicu pored akvarija!
-Kada se akvarij jednom napuni, više se ne može micati, ato dobro pazite kako ste ga i gdje postavili... Najbolja je to planirati unaprijed.
-Relativno mali akvariji, primjerice od 75 litara, nakon punjenja pređu masu od 100 kg, zato provjerite nosivost postolja/ormarića/nečeg trećeg na čemu će akvarij stajati.



2.Postavljanje akvarija

-Iz optičkih i praktičkih razloga, podloga bi trebala biti viša na stražnjem djelu akvarija,a niža na prednjem. (ako je ravna, zbog loma svijetlosti će izgledati kao da podloga pada prema stražnjoj strani akvarija.)
Preporučljivo je staviti i Hranjivu podlogu za bljke ispod pjeska. Zahvaljujući njoj, biljke će biti zdravije.

-Prije sađenja bilja i postavljanja ukrasnog kamenja, drva ili nečeg trećeg, pokušajte si to skicirati na papiru, čisto da imate nekakvu predodžbu kako bi akvarij trebao izgledati, a zatim počnite sa slaganjem.
(SAVJET: ako u akvarij stavljate drvo, prije ga morate jako dobro prokuhati, u suprotnom će vam voda žutiti po prilično brzo. Predlažem prokuhavanje u više navrata, sve dok voda u kojoj prokuhavate drvo ne postane relativno bistra.)
Postavite filter, grijač i ako stavljate zračnu pumpu (koju ne preporučam zbog bilja kojem ne fali kisik nego CO2. da bi se voda obogaćivala kisikom, dovoljno je osigurati "cikliranje" vode, okretanjem ispusta filtera prema stjenci akvarija ili prema površini.)

PRIJEDLOG: Kako bi akvarij izgledao lijepše, bilje sadite po veličini: Nisko raslinje na prednjoj strani akvarija, srednje u sredini i visoko bilje u pozadini.

VAŽNO:
-prije sađenja, biljke izvaditi iz košarice, odstraniti bolesno, oštećeno ili trulo lišće i jednostavno zasaditi u podlogu.



3.Punjenje akvarija

iako ovo izgleda blesav korak, mislim da je dobro spomenuti neke stvari...

-Akvarij nakon postavljanja možete slobodno napuniti i običnom vodom iz slavine i naknadno provjeravati pH i po potrebi dodavati u vodu preparat za snizivanje pH vrijednosti vode sve do vrijednosti 6,5 - 7, što bi bili gotovo idealni uvjeti.

SAVJET::
Prilikom punjenja akvarija, predložio bi vam da u akvarij stavite tanjur i vodu lijevate na njega. Tako ćete izbjeći micanje pijeska, biljaka i svega ostaloga u akvariju.

-Nakon što ste napunili akvarij, uključite filter i grijač.

-Svijetlo u akvariju bi u početku trebalo raditi maksimalno 10 sati iz razloga što je bilje još slabo i ne bi bilo preporučljivo davati im više energije nego što je mogu same apsorbirati.

SAVJET: Po pravilu, akvarij bi trebao stajati, uz stalnu filtraciju i grijanje, barem 2 tjedna, što ne mora nužno biti tako, ali vam ipak preporučam da je bolje strpiti se 1-2 tjedna da se stvori cijeli biološki sustav unutar akvarija i uspostavi kemijska i biološka ravnoteža. U suprotnom, moguće je da će vam ribe uginuti nakon stavljanja u akvarij.

-Ako se dogodi da vam voda u akvariju poprimi mliječno-bijelu boju, nemojte se uzrujavati. to je česta pojava i trebala bi otići isto kako je i došla. u suprotnom, izmjenite 10%- 15% vode i nakon par dana bi trebala opet biti bistra.


4. Početak

-nakon što je akvarij prošao stadij "biološkog sazrijevanja" i postao uravnotežen, možete početi unositi ribe u njega.

-Ribice kupujte uz savjete vašeg prodavača. Ribe nisu sve jednake i sve vrste se ne slažu.
Odaberite osnovnu vrstu ribe kou želite držati u akvariju i na temelju nje odaberite ostale "stanovnike" akvairija.

SAVJET: predlažem da ribice kupujete ili u paru ili jednu po jednu, nikako sve od jednom. Ako se ubaci previše riba odjednom u akvarij, može se narušiti ravnoteža i može se dogoditi da filter ne uspije pročistiti toliko "otpada" od jednom, te se voda zamuti, a može i doći do ugibanja riba.
Uz to, uvjek je zabavnije postupno unositi promjene i ribe u akvarij, ako se sve postavi odjednom, moguće je da vam i brzo dosadi.



5. Održavanje:

U principu, akvariju bi se trebalo dodavati i izmjeniti manju količinu vode svaki tjedan, ali rijetko tko od nas ima za to vremena. zato:

- Izmjenjujte oko 1/3 akvarijske vode jenom mjesec dana. Ako nemate vremena ni za to, može i u dva, ali svako toliko dopunite akvarij sa nešto svježe vode.

-Filter obavezno pročistite barem jednom u 2 tjedna (ja ga čistim svaki tjedan).

SAVJET: vodu pripremite barem 24 sata prije izmjene. Koristite sredstvo za uklanjanje klora i teških metala iz vode (Tetra "Aqua Safe" ili još bolje Sera "Aquatan") izmjerite joj pH i po potrebi dodajte sredstvo za snižavanje pH vrijednosti vode (Sera "pH min"). Idealno bi bilo da je pH oko 6,5 - 7.0

VAŽNO:prilikom mjenjanja vode obavezno isključite grijač i filter. Grijač bi mogao pregoriti u slučaju da radi na suhome, dok za pumpu filtera baš i nije preporučljivo da radi na "prazno".
[Vrh] Go down
http://rakijajezakon.blog.hr
 
Upute za pripremanje i održavanje:
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
ZOOMANIA :: Akvaristika :: Uređenje i održavanje akvarija-
Forum(o)Bir: